Erdogani ka njoftuar se vaksina turke kundër Coronavirusit do të quhet Turkovac

Erdogani ka njoftuar se vaksina turke kundër Coronavirusit do të quhet Turkovac

Presidenti trurk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë të martën se vaksina turke kundër Coronavirusit do të quhet Turkovac, transmeton Insajderi.

Programi i zhvillimit të vaksinave, i cili vazhdon me vullnetarët në fazën e tretë të provave klinike, filloi në spitalin e qytetit në Ankara dhe Erdogan mori pjesë përmes një video lidhjeje.

Duke folur në ngjarje, Erdogan tha se Turqia ka rritur përpjekjet për të imunizuar në masë me vaksinat e importuara nga Gjermania dhe Kina, por që vaksinat e brendshme do të ndihmojnë në kontrollin e infeksionit në të ardhmen.

“Turqia do të ulë moshën për marrjen e vaksinës së Coronavirusit në 18 në javët e ardhshme”, tha Erdogan.

Ndryshe, Turqia deri më tani ka 5.38 milionë raste me virus gjersa 49 mijë e 236 persona kanë vdekur./Insajderi.com