Evakuohen mijëra njerëz nga Filipinet, shkaku i tajfunit Vamco

Evakuohen mijëra njerëz nga Filipinet, shkaku i tajfunit Vamco

Autoritetet në Filipine të mërkurën urdhëruan mijëra banorë në komunitetet bregdetare lindore të evakuohen përpara mbërritjes së Tajfunit Vamco, vetëm disa javë pasi vendi u godit nga stuhia më e fuqishme e regjistruar kudo në botë këtë vit, trasnmeton Insajderi.

Vamco, i cili mbart erëra të qëndrueshme prej 125 kilometra në orë (78 milje në orë) dhe fryrje deri në 155 kph (96.3 km / h), pritet të zbresë të mërkurën më vonë dhe është stuhia e 21-të tropikale që godet Filipinet këtë vit, raporton Al Jazeera.

“Ne jemi vetëm 1 përqind në shërimin tonë dhe pastaj vjen një tajfun tjetër. Tani po ndiejmë erë dhe shi të fortë”, tha Joseph Cua, guvernatori i provincës Catanduanes, për stacionin radio DZMM.

Provinca ishullore Catanduanes dhe Albay aty pranë, të dy në juglindje të kryeqytetit Manila, bartën peshën e Tajfunit Goni në fund të tetorit, një tajfun i kategorisë sw pestw që vrau 25 njerëz dhe la gjashtë të zhdukur.

Vamco pritet të zbresë në ishullin Polillo të mërkurën në mbrëmje dhe të godasë krahinat prodhuese të orizit në veri të kryeqytetit përpara se të dilte të enjten në ishullin kryesor të Filipineve, Luzon, i tha DZMM Chris Perez, një parashikues i motit në shtet.

Banorët në komunitetet bregdetare, të cilët po presin një stuhi deri në tre metra (nëntë këmbë), u urdhëruan të largohen nga shtëpitë e tyre, tha Cristina Bosque, kryetare e Bashkisë së Polillo. Por sigurimi i parandalimit të përhapjes së COVID-19 në qendrat e evakuimit mbeti një sfidë, tha ajo.

Filipinet, një arkipelag me më shumë se 7,600 ishuj, zakonisht sheh rreth 20 stuhi tropikale çdo vit. /Insajderi.com