Evropa bën presion që Turqia të rimendojë paktin e dhunës ndaj grave

Evropa bën presion që Turqia të rimendojë paktin e dhunës ndaj grave

Udhëheqësit evropianë kritikuan atë që ata e quajtën ngatërrues dhe vendimin e Turqisë për të hequr dorë nga një marrëveshje ndërkombëtare e krijuar për të mbrojtur gratë nga dhuna dhe i kërkuan presidentit Tajip Erdogan të rishikojë, transmeton Insajderi.

Qeveria e Erdogan të shtunën u tërhoq nga Konventa e Stambollit, të cilën ajo e nënshkroi në 2011 pasi u falsifikua në qytetin më të madh të Turqisë. Turqia tha se ligjet e brendshme, jo rregullime të jashtme, do të mbrojnë të drejtat e grave, raporton Reuters.

Marrëveshja e Këshillit të Evropës u zotua të parandalojë, ndjekë penalisht dhe eliminojë dhunën në familje dhe të promovojë barazinë. Vrasjet e grave janë rritur në Turqi në vitet e fundit dhe mijëra gra protestuan të shtunën kundër lëvizjes së qeverisë në Stamboll dhe qytete të tjera.

Gjermania, Franca dhe Bashkimi Evropian u përgjigjën me tronditje – duke shënuar herën e dytë në katër ditë udhëheqësit e Evropës kanë kritikuar Ankaranë për çështjet e të drejtave, pasi një prokuror turk u zhvendos për të mbyllur një parti politike pro-kurde.

“Ne nuk mund të pendohemi thellësisht dhe të shprehim moskuptim ndaj vendimit të qeverisë turke”, tha shefi i politikës së jashtme i BE-së Josep Borrell të shtunën vonë.

Ai “rrezikon të kompromentojë mbrojtjen dhe të drejtat themelore të grave dhe vajzave në Turqi (dhe) dërgon një mesazh të rrezikshëm në të gjithë botën”, tha ai. “Prandaj nuk mund të mos e nxisim Turqinë të kthejë vendimin e saj”.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen – e cila foli me Erdoganin një ditë para se Turqia të hiqte paktin – shkroi në Twitter të dielën: “Gratë meritojnë një kornizë të fortë ligjore për t’i mbrojtur ato”, dhe ajo u bëri thirrje të gjithë nënshkruesve që ta ratifikojnë atë.

Konventa kishte ndarë AK Partinë (AKP) në pushtet të Erdoganit dhe madje edhe familjen e tij. Zyrtarët fluturuan duke u tërhequr vitin e kaluar në mes të një mosmarrëveshje rreth mënyrës së frenimit të dhunës në familje në Turqi, ku vrasja është trefishuar në 10 vjet sipas një grupi monitorimi.

Por shumë konservatorë në Turqi dhe në AKP-në me rrënjë islamike të Erdoganit thonë se pakti minon strukturat familjare, duke inkurajuar dhunën. Disa janë gjithashtu armiqësorë ndaj qëndrimit të tij kundër diskriminimit për shkak të orientimit seksual.

Parisi tha se tërheqja e Turqisë shënoi një regres të ri në respektimin e të drejtave të njeriut, ndërsa Berlini tha se as kultura, feja dhe as tradita nuk mund të “shërbejnë si një justifikim për të injoruar dhunën ndaj grave”.

Tensioni diplomatik vjen pasi Evropa dhe Shtetet e Bashkuara javën e kaluar thanë se masa për të mbyllur partinë e tretë më të madhe të parlamentit, Partia Demokratike e Popujve pro-Kurde (HDP), minoi demokracinë në Turqi.

Në thirrjen e tyre video të premten, Erdogan, Von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel diskutuan një mosmarrëveshje, e cila është ftohur, mbi burimet në det të hapur në Mesdheun lindor.

Një samit i BE-së këtë javë do të trajtojë marrëdhëniet me Ankaranë. /Insajderi.com