Federata angleze merr një hap të guximshëm, lejon katër mijë tifoz në ndeshjen gjysmëfinale të kupës

Federata angleze merr një hap të guximshëm, lejon katër mijë tifoz në ndeshjen gjysmëfinale të kupës

Anglia do të bëhet vendi i parë në Europë që do të ndërmarrë nismën e hapjes së dyerve të stadiumeve për të paktën katër mijë tifozë, në gjysmëfinalen e kupës, Leicester-Southampton, e parashikuar për tu luajtur në datën 17 prill, njofton Insajderi.

Sipas mediave angleze kjo nuk do të jetë një ndeshje e cila do të shërbejë për të bërë tifo, por do të jetë një eksperiment për të vështruar se si do të reagojë një person i rrethuar nga një turmë njerëzish.

Bëhet me dije se spektatorët do të jenë të gjithë banorë të zonës përreth dhe jo tifozë të ardhur nga qytetet e tjera. Qeveria angleze ndërmerr kështu një hap të madh në këto kohë pandemie, siç është ai i hapjes së stadiumeve, gjë e cila ka sjellë dhe dëme të mëdha ekonomike për klubet europiane. /Insajderi.com