Federeri nuk ndalet – triumfon sërish në vendlindje

Federeri nuk ndalet – triumfon sërish në vendlindje

Pas Halles në Gjermani, Roger Federer shënoi sukses edhe në turneun e shtëpisë, teksa mundi në finalen e Baselit numrin 28 të botës, Alex de Minaur.

Veterani zviceran 38-vjeçar, ia doli mbanë kështu për të siguruar gjatë këtij sezoni titullin e 10-të në karrierë si në Halle ashtu edhe në Basel, duke koleksionuar trofeun e 103-të në karrierë në turnetë ATP, vetëm 6 poshtë tenistit legjendar amerikan Jimmy Connors.

Në St. Jakobshalle përpara 9.000 spektatorëve Roger zhvilloi një ndeshje të shkëlqyer, duke mundur 20-vjecarin nga Sydney në dy sete dhe në vetëm 68′ gjithsej.

Lexoni më shumë në Insporti