Fëmijët në Bjellorusi imitojnë brutalitetin e protestave në lojërat e tyre

Fëmijët në Bjellorusi imitojnë brutalitetin e protestave në lojërat e tyre

Javë pas jave, protestuesit në Bjellorusi kanë dalë në rrugë, duke rrezikuar arrestime, rrahje dhe ndonjëherë tortura nga duart e forcave të sigurisë. Tani ato skena janë duke u luajtur jo vetëm në rrugë, por edhe në terrenet e lojërave.

Videot dhe imazhet e lojërave për fëmijë të kopjuar të kopjuara nga të rriturit janë paraqitur, duke rritur shqetësimin se si të rinjtë janë prekur nga dhuna.

Bjellorusia ka parë një dhunë të paparë ndaj protestuesve që kur ata u ngritën në gusht për të sfiduar rizgjedhjen e Aleksandër Lukashenkos në një votim presidencial të denoncuar gjerësisht si mashtrues. Kreu i opozitës Svetlana Tikhanovskaya thotë se ajo fitoi zgjedhjet dhe u detyrua të internohej të nesërmen.

Mijëra janë arrestuar. Të paktën katër protestues kanë vdekur. Vetëm këtë muaj, artisti Roman Bondarenko vdiq pas asaj që protestuesit thonë se ishte një rrahje e rëndë nga forcat e sigurisë.

Video të fëmijëve në shesh lojërash që imitojnë brutalitetin e policisë po shpërndahen në mediat sociale në Bjellorusi.

Në një video të diskutuar gjerësisht, një fëmijë i veshur me të zeza mban një mburojë kartoni dhe rrëshqet me një shkop tek tjetri. Një djalë bërtet në kundërshtim me parullën e zakonshme të protestës “Rroftë Bjellorusia!”

Fëmijët ndahen në dysh. Në njërën anë janë policia e trazirave – Omonët; nga ana tjetër janë protestuesit.

Fëmijët Omon ndjekin dhe ndalojnë demonstruesit – ashtu si policia ka bërë në qytete anembanë Bjellorusisë për më shumë se tre muaj./Insajderi.com

BBC News