FFK dënon djegien e flamurit grek nga tifozët e Gjilanit

FFK dënon djegien e flamurit grek nga tifozët e Gjilanit

FFK dënon djegien e flamurit grek nga tifozët e Gjilanit

Federata e Futbollit e Kosovës ka dënuar fuqishëm aktin e djegies së flamurit të Greqisë në sheshin e kryeqytetit., nga tifozët e klubit të Gjilanit/

Grupi i tifozëve “Skifterat” deri tash nuk është shquar për akte të tilla apo për dhunë, andaj edhe individët që e kanë kryer këtë akt të turpshëm besojmë që nuk kanë lidhje me këtë grup të tifozëve.

Njëherësh, konsiderojmë se ky akt i shëmtuar nuk ka asgjë të përbashkët me kulturën dhe idealet e popullit tonë. Çdo sjellje e tillë është në kundërshtim me vlerat tona dhe ambicien për të qenë pjesë e familjes së shteteve demokratike evropiane.

Me këtë rast, kërkojmë nga organet e rendit që të vihen në kërkim të individëve që e kanë kryer këtë akt të shëmtuar, i cili e prish imazhin e futbollit dhe të shtetit tonë.

Kosova është shndërruar në storie të suksesit dhe shembull për të mirë duke iu falënderuar paraqitjeve të shkëlqyeshme të Kombëtares sonë, por edhe animit korrekt të tifozëve tanë “Dardanët” në çdo ndeshje e stadium, prandaj është e pa tolerueshme të lejojmë të na ndodhin akte të tilla si kjo e mbrëmshmja dhe aq më parë nga individë që veten e quajnë tifozë futbolli.

Pikërisht në fillim të muajit të ardhshëm Kosova do të ballafaqohet me Greqinë në kuadër të Ligës së Kombeve dhe si në çdo ndeshje tjetër, edhe këtë herë do të dëshmojmë se jemi vend i vlerave sublime dhe popull mikpritës”, ka shkruar FFK në reagimin e saj.

Veprimin e tifozëve e ka dënuar edhe Këshilli për Parandalimin dhe Luftimin e Dukurive Negative në Ngjarjet Sportive, si dhe klubi i Gjilanit./Insajderi.com