FFK me komunikatë për ndeshjen skandaloze në mes Gjilani vs Prishtina

FFK me komunikatë për ndeshjen skandaloze në mes Gjilani vs Prishtina

Më në fund ka ardhur edhe reagimi i komisioni të garave në FFK, në lidhje me ndeshjen e ditës së djeshme në mes Gjilanit dhe Prishtinës, e cila u karakterizua me incidente të shumta, raporton Insajderi

Komisioni i Garave vlerëson se ky kampionat është njëri nga më interesantët që nga paslufta, ku si gara për titull ashtu edhe ajo për mbijetesë është masive dhe e paqartë. Një gjë e tillë pa dyshim ka ndikuar edhe në rritjen e rivalitetit dhe të cilësisë së futbollit, por natyrshëm e ka rritur edhe presionin tek klubet dhe tek zyrtarët e ndeshjeve.

KG shpreh shqetësimin për ngjarjen e fundit të ndodhur në Gjilan, në ndeshjen Gjilani – Prishtina, që krijon imazh të keq për futbollin tonë. Për këtë ngjarje KG do të diskutojë dhe do t’i shqyrtojë të gjitha provat dhe materialet zyrtare në mbledhjen e radhës pas përfundimit të ndeshjeve të javës së 29-të në Ipko Superligë.

Me këtë rast apelojmë që klubet të përmbahen nga deklaratat e pamatura dhe veprimet e dhunshme, veçmas nga zyrtarët e klubeve, të cilët në shumë raste po nxisin situata të pakëndshme brenda fushës së gjelbër. Njëherësh kërkojmë edhe nga trajnerët që të jenë shembull i mirë dhe ta ruajnë gjakftohtësinë, teksa apelojmë edhe te gjyqtarët që të bëjnë punën e tyre në mënyrë sa më profesionale dhe të mos bien pre e presioneve apo ndikimeve. Komisioni i Garave do të vazhdojë të punojë me të gjitha organet e tjera të FFK-së për mbarëvajtje sa më të mirë dhe përmbyllje të suksesshme të këtij edicioni garues” thuhet në deklaratën e tyre.

Kujtojmë se pas ndeshjes së djeshme, Prishtina ka kërkuar dënimin e fajtorëve siç thonë ata, ose në të kundërte ata do të largohen nga garant e Ipko Superligës./Insajderi.com