Filipinet goditen nga një prej prej stuhive më të fuqishme

Filipinet goditen nga një prej prej stuhive më të fuqishme

Tajfuni Goni, tajfuni më i fuqishëm i Azisë këtë vit, ka zbarkuar në Filipine me erërat e qëndrueshme maksimale prej 225 km / h.

Shërbimi shtetëror i motit tha se tajfuni goditi ishullin Catanduanes të dielën në 04:50 me kohën lokale.

Që atëherë ka kaluar në ishullin kryesor të Luzon, ku ndodhet kryeqyteti Manila.

Pothuajse një milion njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Në një buletin të ashpër të motit, Administratimi i Shërbimeve Atmosferike, Gjeofizike dhe Astronomike të Filipineve (Pagasa) paralajmëroi për “përmbytje, rrëshqitje toke të shkaktuara nga shiu dhe rrjedha të ngarkuara me sedimente” në zonat e Luzon, si dhe ishujt e Visayas dhe Mindanao.

“Brenda 12 orëve të ardhshme, do të përjetohen erëra të dhunshme katastrofike dhe reshje intensive të rrëmbyeshme,” tha ajo. Stuhia po lëviz në perëndim me 25 km / h dhe pritet të kalojë mbi Luzon në jug të Manilës dhe të vazhdojë në Detin e Kinës Jugore të Dielën pasdite.

Goni – i njohur si Rolly në Filipine – është stuhia më e fuqishme që goditi Filipinet që nga Tajfuni Haiyan vrau më shumë se 6,000 njerëz në 2013./Insajderi.com

BBC News