Fillon biseda për marrëveshjen e paqes mes Aghanistanit dhe Talibanit

Fillon biseda për marrëveshjen e paqes mes Aghanistanit dhe Talibanit

Biseda e parë e paqes mes qeverisë së Aghanistan dhe Taliban ka filluar në shtetin e Qatar, pas muajsh vonese.

Bisedimet kishin të bëjnë me sigurimin e një marrëveshje të sigurisë prej shkurtit, shkruan BBC, raporton Insajderi.

Një delegacion i udhëheqësve Afghan u nis prej Kabul për Doha me 11 shtator, në ditën që 19 vjet më parë ndodhi sulmi vdekjeprues në SHBA, që rezultoi me përfundimin e zotërimit Taliban.

Drejtuesi i delegacionit Abdullah Abdullah, tha se ata “po kërkonin vetëm paqe të dinjitetshme”.

Këto janë bisedat e para në mes të talibanezëve dhe reprezentuesve të shtetit Afghan.

Militantët deri më tash kanë refuzuar të takojnë shtetin, duke i quajtur ata “kukulla” amerikane.

Të dy anët janë duke kërkuar përfundimin e dekadave të dhunë që filloi në vitin 1979 ne invasionin sovietik./Insajderi.com