Tetë herë kampionia e Evropës, Gjermania do të luajë kundër Anglisë në finalen e Euro 2022 në Wembley të dielën, pasi mundi Francën në " />

Finalja e Euro 2022: Gjermania do të përballet me Anglinë

Finalja e Euro 2022: Gjermania do të përballet me Anglinë

Tetë herë kampionia e Evropës, Gjermania do të luajë kundër Anglisë në finalen e Euro 2022 në Wembley të dielën, pasi mundi Francën në një gjysmëfinale dramatike në Milton Keynes.

Pas një hapjeje të qetë 40 minuta, Alexandra Popp kaloi Gjermaninë në avantazh me një krosim të Svenja Huth nga ana e djathtë e zonës së penalltisë për golin e saj të pestë në pesë ndeshje.

Megjithatë, epërsia e tyre zgjati vetëm katër minuta para se Kadidiatou Diani të çlirohej dhe të gjuante nga jashtë zonës së rreptësisë, me përpjekjen e saj që goditi shtyllën dhe përfundoi në portë pasi goditi portieren, Merle Frohms.

Portierja e Gjermanisë bëri tre pritje jetike për të mbajtur rezultatin në 1-1 përpara se Popp të shënonte me kokë në golin e saj të gjashtë në turne, duke arritur nivelin e saj me Beth Mead të Anglisë si golashënuesja më e mirë, për atë që rezultoi fituese.

Finalja e së dielës zhvillohet në një Wembley, i cili mund të mbajë 90,000 dhe ndeshja mund të vendosë një rekord të ri frekuentimi për një ndeshje në një kampionat evropian, qoftë për meshkuj apo femra.

Anglia, që kërkon të fitojë turneun për herë të parë, mposhti Suedinë, skuadrën evropiane të renditur më të lartë, 4-0 në Bramall Lane të Sheffield United të martën./Insajderi.com