Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor

Një ushtar izraelit ka qëlluar për vdekje një palestinez të dyshuar për përpjekjen e një sulmi ndaj trupave në Bregun Perëndimor, sipas ushtrisë izraelite, transmeton Insajderi.

Ushtria tha në një deklaratë “një sulmues i armatosur me tre thika të lidhura me një shkop” u përpoq të sulmonte ushtarët të dielën në një kryqëzim të Bregut Perëndimor në jug të Betlehemit. Asnjë ushtar nuk u lëndua, raporton Al Jazeera.

Video e shpërndarë në mediat sociale tregonte një burrë me xhup gri duke ecur përgjatë anës së një autostrade. Ai u shfaq për të nxjerrë diçka nga rrobat e tij dhe filloi të vrapojë drejt një ushtari.

Ushtari u shfaq për të qëlluar me armë, dhe burri u shemb. Ushtria ndau një foto të armës së pretenduar, e cila dukej si një grumbull thikash të ngjitur në dorezën e një fshese. /Insajderi.com