Fotografia e 2-vjeçares do të dalë në ankand për mijëra dollarë

Fotografia e 2-vjeçares do të dalë në ankand për mijëra dollarë

Një vajzë e vogël e cila u bë sensacion në internet kur një fotografi e saj u bë virale, tani po shet imazhin origjinal për mijëra dollarë në ankand.

Chloe Clem, tani 10 vjeçe, u bë hit në internet në vitin 2013 kur, në moshën dyvjeçare, nëna e saj e filmoi derisa bënte një reagim të pakënaqur ndaj një udhëtimi të papritur në Disneyland.

Imazhi që atëherë është bërë një meme popullore për këdo që shpreh shqetësim.

Ajo do të shitet si një shenjë jo e kompozueshme (NFT), një mënyrë për të zotëruar imazhin dixhital origjinal, shkruan BBC, transmeton Shqip.com.

Një NFT siguron një certifikatë dixhitale të pronësisë për pjesën, dhe lejon që versionet origjinale të përmbajtjes popullore në internet – të tilla si memet dhe cicërimet virale – të shiten sikur të ishin vepra fizike të artit.

Në shumë raste artisti mund të ruajë të drejtat e autorit të veprës së tyre, kështu që ata mund të vazhdojnë të prodhojnë dhe shesin kopje të saj, por blerësi zotëron “origjinalin” e tij.

Në Shtator 2013, nëna e Chloe, Katie ngarkoi një video ku shfaqen dy vajzat e saj duke reaguar ndaj surprizës së Disneyland.

Njëra nga vajzat, Lily, filloi të qajë, tha ajo, “por më pas kamera u mbulua dhe Chloe bëri fytyrën e saj të lezetshme të vogël të dhëmbëzuar, dhe interneti bëri pjesën tjetër”.

Videoja është parë më shumë se 20 milionë herë, ndërsa imazhi i reagimit të Chloe u bë një sensacion në internet.

“Ishte shumë e çuditshme, shumë dërrmuese. Unë kisha familjen time, miqtë që më dërgonin këto meme – deri më sot ata ende më dërgojnë memet e Chloe që ata shohin në internet”, tha nënë e saj./Insajderi.com