Fotografitë e Trump dhe Biden ndër vite

Fotografitë e Trump dhe Biden ndër vite

Presidenti Donald Trump, 74 vjeç dhe sfiduesi Demokrat Joe Biden, 77, secili ka më shumë se shtatë dekada përvojë personale dhe profesionale pas vetes.

Këtu është një përzgjedhje e fotografive që përshkruajnë përvojën e tyre.

Lindur në vazhdën e Luftës së Dytë Botërore, në qershor 1946, Donald John Trump ishte fëmija i katërt i manjatit të pasurive të patundshme në New York Fred Trump dhe Mary Anne MacLeod Trump. Pavarësisht pasurisë së familjes, ai pritej të bënte punët më të ulta brenda ndërmarrjes së babait të tij dhe u dërgua në një akademi ushtarake në moshën 13 vjeç pasi filloi të sillej keq në shkollë.

Trump ndoqi Universitetin e Pensilvanisë dhe u bë i preferuari për të pasuar babanë e tij në biznesin familjar pasi vëllai i tij i madh, Fred, vendosi të bëhej pilot.

Joseph Robinette Biden Jr lindi në Scranton, Pennsylvania në 1942. Ai ishte i pari nga katër fëmijët, në një familje katolike Irlando-Amerikane. Sfida më e madhe e Young Joe ishte kapërcimi i një pengese në të folur – një belbëzim – që e mundoi atë edhe në shkollën e mesme. Teknika e tij e praktikimit të të folurit para një pasqyre rezultoi me sukses pas disa muajsh.

Biden ndoqi Universitetin e Delaëare dhe më pas shkollën juridike në Universitetin e Sirakuzës.

Ai më vonë u martua me gruan e tij të parë, Neilia, dhe filloi karrierën e tij politike në Wilmington.

Trump thotë se ai hyri në biznesin e pronave me një hua “të vogël” $ 1 milion nga babai i tij, para se të bashkohej me kompaninë e Fred Trump. Atje, ai ndihmoi në menaxhimin e një portofoli të gjerë të banesave të banimit në Neë York City, duke marrë përfundimisht kontrollin e kompanisë. Në vitin 1971, ai e quajti atë Organizata Trump.

Gjashtë vjet më vonë, Donald Trump u martua me gruan e tij të parë, Ivana Zelnickova, një atlete dhe modele. Fëmijët e tij nga martesa e tij e parë  Donald Jr, Ivanka dhe Eric  tani ndihmojnë në drejtimin e Organizatës Trump, megjithëse ai është ende shefi ekzekutiv.

Joe Biden mezi po priste të zinte vendin e tij në Senatin Amerikan, pasi ishte zgjedhur në 1972, kur ndodhi tragjedia. Gruaja dhe vajza e tij e mitur Naomi u vranë në një aksident automobilistik. Djemtë e tij Beau dhe Hunter u plagosën rëndë.

Biden famshëm bëri betimin e zyrës për mandatin e tij të parë si senator i Partisë Demokratike nga dhoma e spitalit e djemve të tij të vegjël.

Vetëm prona nuk ishte e mjaftueshme për Z. Trump, i cili u zhvendos në sektorin e argëtimit, duke mbledhur një tufë konkursesh bukurie në 1996: Miss Universe, Miss USA, dhe Miss Teen USA. Në jetën e tij personale, pasi u nda me Ivanën ai u martua me aktoren Marla Maples në 1993.

Ata kishin një vajzë, Tiffany, para se të divorcoheshin në 1999 – të njëjtin vit kur babai i Z. Trump vdiq.

“Babai im ishte frymëzimi im,” tha Z. Trump në atë kohë.

Më 11 tetor 1991, publiku amerikan u ngjit në TV e tyre ndërsa Anita Hill, një profesoreshë e drejtësisë në Universitetin e Oklahoma, dëshmoi para Komitetit të Drejtësisë të Senatit. Komiteti po zhvillonte një seancë dëgjimore për emërimin për Gjykatën e Lartë të SH.B.A.-së të Clarence Thomas. Zonja Hill pretendoi se ai e kishte ngacmuar atë seksualisht në shumë raste kur të dy kishin punuar për administratën e Reagan.

Si kryetar i komitetit, Joe Biden drejtoi seancën dëgjimore. Trajtimi i tij i provave të zonjës Hill është kritikuar prej kohësh.

Seanca u zhvillua nga një panel krejt i bardhë, kryesisht meshkuj dhe shumë gra që me sa duket ishin të gatshme për të mbështetur e zonjën Hill nuk u thirrën nga Z. Biden për të dëshmuar.

Duke folur në një intervistë televizive në Prill 2019, Z. Biden tha se ai ishte ndjerë “keq për mënyrën se si ajo u trajtua”.

Në vitin 2003, Z. Trump u përball me një shfaqje të re televizive me realitet që luajti në reputacionin e tij si biznesmen ashtu edhe si personalitet mediatik. I quajtur The Apprentice, programi paraqiti garues që konkurronin për një goditje në një punë drejtuese në perandorinë tregtare të Z. Trump.

Ai drejtoi shfaqjen për 14 sezone dhe pretendoi në një formë të zbulimit financiar se ai ishte paguar gjithsej 213 milion dollarë nga rrjeti gjatë drejtimit të emisionit.

Ndërkohë, në 2005, ai u martua me gruan e tij aktuale, Melania Knauss, një modele e lindur në Jugosllavi. Çifti kanë një djalë, Barron William Trump./Insajderi.com

BBC News