Franca mbyll një xhami

Franca mbyll një xhami

Franca urdhëroi mbylljen e përkohshme të një xhamie jashtë Parisit të martën, si pjesë e një goditje ndaj njerëzve që dyshohen se nxisin urrejtje, pas vrasjes së një mësuesi që tregoi karikaturat e tij në klasë të Profetit Muhamed, transmeton Insajderi.

Xhamia e Madhe e Pantinit, në periferi të verilindjes së kryeqytetit francez, kishte shpërndarë një video në faqen e saj në Facebook para sulmit që shfrynte urrejtjen kundër mësuesit të historisë Samuel Paty, të cilit iu pre koka javën e kaluar, raporton Al Jazeera.
Policia vendosi njoftimet për urdhrin e mbylljes jashtë xhamisë ndërsa autoritetet premtuan një përgjigje të ashpër kundër shpërndarësve të mesazheve të urrejtjes, predikuesve dhe predikimeve të diskutueshme dhe të huajve që besohet se përbëjnë një kërcënim të sigurisë për Francën.

Urdhri gjashtë-mujor ishte “për qëllimin e vetëm për të parandaluar aktet e terrorizmit”, thuhej në njoftimin e lëshuar nga kreu i departamentit Seine-Saint-Denis.

Hetimi për vrasjen e rëndë zbuloi të martën, njeriu që preu kokën e mësuesit Paty kishte qenë në kontakt me një prind, duke udhëhequr një fushatë në internet kundër mësuesit. Përparësia në këtë rast erdhi ndërsa Presidenti Emmanuel Macron premtoi më shumë presion pas disa ditësh të një goditje që rezultoi në më shumë se një duzinë arrestimesh, xhamia urdhëroi të mbyllej, ndërsa një grup pro-Hamas urdhërohej të shpërbëhej. /Insajderi.com