Gana vendi i parë që merr vaksinën kundër COVID-19 përmes programit ku bën pjesë edhe Kosova

Gana vendi i parë që merr vaksinën kundër COVID-19 përmes programit ku bën pjesë edhe Kosova

Gana është bërë vendi i parë që merr vaksinat COVID-19 përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të mërkurën, u tha një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga UNICEF Gana dhe OBSH Gana.

Dërgesa, e përbërë nga 600,000 doza të vaksinave ‘AstraZeneca’, mbërriti në orën 7:00 të mëngjesit GMT të mërkurën me një fluturim të Emirateve në Aeroportin Ndërkombëtar Kotoka, në kryeqytetin e Ganës, Akra, raporton CNN.

Vaksinat u prodhuan nga Instituti Serum i Indisë, në qytetin Indian të Pune, dhe janë pjesë e valës së parë të vaksinave COVID-19 drejtuar vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme, thuhet në deklaratën e përbashkët.

“Sot shënohet momenti historik për të cilin ne kemi planifikuar dhe punuar aq shumë,” tha Drejtori Ekzekutiv i UNICEF Henrietta Fore. “Me dërgesën e parë të dozave, ne mund të bëjmë mirë premtimin e Facilitetit COVAX për të siguruar që njerëzit nga vendet më pak të pasura të mos lihen pas në garën për vaksinat që shpëtojnë jetën”, transmeton Insajderi.

Përndryshe, Ministri në detyrë i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj, ka pohuar më parë se vendi ynë ka aplikuar në programin COVAX, për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19./Insajderi.com