Gana zgjedh presidentin e ri mes trazirave në vend   

Gana zgjedh presidentin e ri mes trazirave në vend   

Presidenti i Ganës Nana Akufo-Addo fitoi rizgjedhjen me 51.59 përqind të votave, treguan rezultatet nga komisioni zgjedhor të mërkurën, ndërsa dhuna vdekjeprurëse mbërtheu vendin e Afrikës Perëndimore, transmeton Insajderi.

Rezultatet pasojnë një sondazh të diskutueshëm që të dy kandidatët kishin thënë se po drejtonin bazuar në lartësitë e kampeve të tyre. Pesë njerëz u vranë në dhunën zgjedhore që nga e hëna, tha policia, duke dëmtuar atë që vëzhguesit thanë se ishte një votim i mirë-organizuar, raporton Al Jazeera.

Shërbimi i Policisë ganeze tha se regjistroi më shumë se 60 incidente në votimin e së hënës, në të cilin presidenti Nana Akufo-Addo kandidoi për rizgjedhje kundër rivalit të tij kryesor, ish-presidentit John Mahama dhe 10 kandidatëve të tjerë.

“Njëzet e një nga incidentet janë raste të vërteta të dhunës elektorale, gjashtë prej të cilave përfshijnë të shtëna me armë që rezultojnë në vdekjen e pesë”, tha ajo.

Vëzhguesit e pavarur këtë javë përgëzuan Ganën për kryerjen e sondazheve kryesisht paqësore, në përputhje me reputacionin e saj si një nga demokracitë më të qëndrueshme të Afrikës Perëndimore.

Por tensionet janë rritur ndërsa kampet e Mahama dhe Akufo-Addo thanë se lartësitë e tyre treguan kandidatin e tyre në epërsi.

“Kishte çështje në ditën e zgjedhjeve në lidhje me procedurën e votimit, pastaj menjëherë pas votimit kishte ankesa për mënyrën se si zgjidhej rezultati”, tha Ahmed Idris i Al Jazeera, duke raportuar nga kryeqyteti Akra. /Insajderi.com