Gaza: Komandanti i Xhihadit Islamik u vra në sulmin ajror izraelit

Gaza: Komandanti i Xhihadit Islamik u vra në sulmin ajror izraelit

Një sulm ajror izraelit në Gaza ka vrarë Hussam Abu Harbeed, një udhëheqës të Xhihadit Islamik, tha grupi i armatosur, transmeton Insajderi.

Vrasja, të hënën, ka të ngjarë të shkaktojë një përgjigje të ashpër nga grupi që po lufton së bashku me Hamasin, lëvizjen që qeverisë Rripin e Gazës, raporton Al Jazeera.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se Harbeed kishte qenë “pas disa sulmeve terroriste me raketa anti-tank kundër civilëve izraelitë”.

Menjëherë pas vrasjes së Harbeed, Xhihadi Islamik tha se kishte qëlluar me raketa në qytetin bregdetar izraelit të Ashdod.

Të paktën tre palestinezë u vranë gjithashtu nga një sulm ajror izraelit ndaj një makine në Gaza të hënën, thanë mjekët, pas një nate sulmesh të mëdha ajrore izraelite.

Ushtria e Izraelit tha se luftëtarët e Gazës kishin qëlluar rreth 60 raketa drejt qyteteve izraelite brenda natës, nga 120 dhe 200 dy netët e mëparshme.

Hamas tha se sulmet e tij ishin si hakmarrje për “agresionin e vazhdueshëm të Izraelit kundër civilëve” dhe i quajti viktimat civile “vrasje të paramenduar”.

Të paktën 200 palestinezë, përfshirë 58 fëmijë, janë vrarë në Rripin e Gazës që kur dhuna e fundit filloi një javë më parë.

Më shumë se 1,300 palestinezë u plagosën gjithashtu. /Insajderi.com