Gaza: Numri i të vdekurve rritet pasi Izraeli vret militantin e dytë kryesor

Gaza: Numri i të vdekurve rritet pasi Izraeli vret militantin e dytë kryesor

Izraeli ka vrarë një militant të dytë të lartë nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez, ndërsa numri i të vdekurve vazhdon të rritet nga sulmet ajrore në Gaza.

Gjashtë fëmijë dhe disa luftëtarë të PIJ-së – duke përfshirë udhëheqësit Khaled Mansour dhe Tayseer Jabari – janë në mesin e 29 palestinezëve të raportuar se kanë vdekur, raporton BBC.

Gati 400 raketa dhe mortaja palestineze janë hedhur në drejtim të Izraelit që nga e premtja, tha një zyrtar izraelit.Izraeli thotë se nisi operacionet për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm” nga PIJ.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021 që la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vdekur.

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit – i koduar Breaking Daën – mund të zgjasë për një javë.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës fajësoi “agresionin izraelit” për vdekjen e palestinezëve dhe për 203 personat e plagosur.

Deri tani Hamasi, grupi më i madh militant në zonë – i cili ka ideologji të ngjashme me Xhihadin Islamik dhe shpesh koordinon veprimet e tij me të – nuk duket se po gjuan nga arsenali i tij i madh i raketave.

Si rezultat, nuk ka raporte për sulme ajrore izraelite që synojnë Hamasin, gjë që do të shënonte një përshkallëzim të dhunës./Insajderi.com