Gazetarët bjellorusë janë të pasigurt dhe vazhdimisht nën sulm, pas arrestimit të Protasevich

Gazetarët bjellorusë janë të pasigurt dhe vazhdimisht nën sulm, pas arrestimit të Protasevich

Të dielën, autoritetet Bjelloruse ndaluan gazetarin Roman Protasevich dhe partneren e tij Sofia Sapega pasi Presidenti Alexander Lukashenko urdhëroi avionin me të cilin kishin udhëtuar të devijonte në Minsk, transmeton Insajderi.

Deri në nëntor të vitit të kaluar, Protasevich menaxhoi kanalin Telegram, Nexta, i cili luajti një rol vendimtar në organizimin e protestave të opozitës pas zgjedhjeve të diskutueshme gushtin e kaluar që i dhanë fitoren Lukashenkos, raporton Al Jazeera.

Me dy milionë ndjekës, kanali u bë një mjet i njohur komunikimi për të marrë autoritetet e kaluara.

Sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve, ndalimi i Protasevich është pjesë e një goditje më të madhe ndaj shtypit të pavarur në Bjellorusi.

Ai thotë se autoritetet Bjelloruse bllokuan 50 faqe të pavarura dhe arrestuan 477 gazetarë në vitin 2020. /Insajderi.com