Gazetari i shquar pakistanez Absar Alam qëllohet me armë zjarri, por shpëton

Gazetari i shquar pakistanez Absar Alam qëllohet me armë zjarri, por shpëton

Gazetari i shquar pakistanez Absar Alam është qëlluar dhe plagosur në atë që duket të jetë një sulm i shënjestruar afër shtëpisë së tij, thotë policia, transmeton Insajderi.

Alam u qëllua në një park afër shtëpisë së tij në zonën F-11 të kryeqytetit pakistanez, Islamabad, të martën në mbrëmje, tha një zëdhënës i policisë për Al Jazeera.

“Ai u qëllua në stomak”, tha Zia Bajwa, zëdhënësi. “Ai është operuar [në një spital lokal] dhe është mirë, është i vetëdijshëm”. Alam, një gazetar i vjetër i transmetimit me më shumë se dy dekada përvojë, kishte shërbyer gjithashtu si kreu i Autoritetit Rregullator të Mediave Elektronike të Pakistanit (PEMRA), vëzhguesi i mediave elektronike të vendit.

Motivi pas të shtënave nuk ishte i qartë menjëherë, tha policia, me një ekip hetimi të formuar për të hetuar sulmin. “[Një oficer i lartë policie] është në vendin e sulmit dhe ata po mbledhin prova”, tha Bajwa, menjëherë pas të shtënave.

Në një video të shpërndarë në Twitter që u regjistrua ndërsa po dërgohej në spital, Alam konfirmoi sulmin.

“Unë isha duke ecur jashtë shtëpisë time dhe dikush më ka qëlluar”, thotë ai në video. “Ky është mesazhi im për ata [që më sulmuan]: Unë nuk jam ai që humbet shpirtin tim”.

Al Jazeera ka verifikuar vërtetësinë e video mesazhit me një dëshmitar i cili po shoqëronte Alamin në spital.

“[Alam thotë] se ai po ecte [në park] dhe ky njeri që [e sulmoi atë] e kishte kapërcyer dy ose tre herë”, tha gazetari Gharidah Farooqi, i cili ishte me Alamin në spital ndërsa po trajtohej.

“Absar tha se ishte dyshues ndaj burrit [dhe] ky njeri po vraponte rreth tij, dhe në raundin e katërt [sulmuesi] iu afrua dhe e qëlloi nga një distancë shumë e afërt”.

Mjekët thonë se jeta e Alamit aktualisht është jashtë rrezikut, pasi pësoi një brinjë të thyer dhe dëmtim të mëlçisë nga plumbi i vetëm, i cili kaloi nëpër trupin e tij, tha Farooqi. /Insajderi.com