Gazetarja gjermane mund të dënohet me mbi 15 vjet burgim në Turqi

Gazetarja gjermane mund të dënohet me mbi 15 vjet burgim në Turqi

Gazetarja gjermane, Mesale Tolu Corlu, mund të dënohet me mbi 15 vjet burgom nëse shpallet fajtore për akuza të lidhura me terrorizmin, njoftoi agjencia e lajmeve, ETHA, duke cituar avokatin e saj.

Tolu, gazetare dhe përkthyese për ETHA, u arrestua më 30 prill në apartamentin e saj në Stamboll, dhe përballet me akuza për propagandë terroriste dhe për anëtarësim në një organizatë terroriste.

Tolu ka nënshtetësi gjermane, jo si Deniz Yucel, i cili ndodhet i burgosur në Silivri.

Yucel, korrespondent i gazetës gjermane “Die Welt”, ndodhet i burgosur që nga muaji shkurt, përcjell Atsh.

Gjykimi kundër Tolu pritet të fillojë më 11 tetor.

Gjermania ka kërkuar lirimin e Tolus, Yucelit si edhe aktivistit për të drejtat e njeriut, Peter Steudtner.