Gjashtë të vdekur, gati 50,000 të evakuar nga përmbytjet në Malajzi

Gjashtë të vdekur, gati 50,000 të evakuar nga përmbytjet në Malajzi

Të paktën gjashtë persona kanë vdekur dhe gati 50,000 janë evakuuar në Malajzi pasi shirat goditën bregun lindor të vendit, thanë autoritetet, duke shkaktuar atë që banorët e përshkruan si përmbytjen më të rëndë në gjysmë shekulli, transmeton Insajderi.

Autoritetet kanë shtuar operacionet e shpëtimit pasi vendasit u ankuan se duhej të mbanin veten në fillim të kësaj jave, raporton Al Jazeera.

Reshjet e mëdha të shiut vazhduan të godasin rajonin të premten, duke rritur numrin e njerëzve që braktisin shtëpitë e tyre në më shumë se 47,000, thanë zyrtarët.

“Kam humbur gjithçka. Uji ka mbuluar çatinë time”, i tha agjencisë së lajmeve AFP punëtori 59 vjeçar i fabrikës Tan Kong Leng, me lot që i mbushën sytë.

Rajoni përjeton përmbytje dhe evakuime masive gjatë sezonit të shirave çdo vit, por ata në zonat e prekura thanë se ky vit është më i keqi në dekada. /Insajderi.com