Gjatë protestave për Bobi Wine, humbin jetën 16 persona në Uganda

Gjatë protestave për Bobi Wine, humbin jetën 16 persona në Uganda

Gjashtëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në Kampala në dy ditë protestë mbi arrestimin e kandidatit presidencial të opozitës Bobi Wine, transmeton Insajderi.

Në një konferencë shtypi të enjten, kryepatologu i Policisë së Ugandës, Moisi Byaruhanga tha se 14 fatalitetet u shkaktuan nga plagë me armë zjarri. Numri i të vdekurve përfshin vetëm viktimat që u sollën në morgun e qytetit, raporton CNN.

Në të njëjtën konferencë shtypi, zëdhënësi i Policisë Metropolitane të Kampala, Patrick Onyango, tha se më shumë se 300 njerëz janë arrestuar ndërsa protestat vazhdojnë.

Wine, muzikanti popullor, i kthyer në politikan, u arrestua ndërsa bënte fushatë në Ugandën Lindore, sipas stafit të tij – vetëm disa javë pas një arrestimi paraprak.

Atij i është mohuar hyrja në avokatët dhe ekipin e tij mjekësor, pretendoi të enjten një cicërimë nga llogaria zyrtare e Wine.

“Vetëm oficerët e ushtrisë dhe policisë kanë qasje tek ai. Shkelja e të drejtave të tij pa u ndëshkuar duhet të dënohet nga të gjithë personat me ndërgjegje të mirë”, lexohet në të.

Policia e Ugandës nuk iu përgjigj menjëherë thirrjeve nga CNN, por në një deklaratë të postuar në faqen e saj zyrtare të mërkurën, Inspektori i Përgjithshëm tregoi forcimin e zbatimit të Covid-19 rreth ngjarjeve të fushatës. /Insajderi.com