Gjeli indian vret pronarin gjatë luftës së gjelave

Gjeli indian vret pronarin gjatë luftës së gjelave

Një gjel i pajisur me një thikë për një përleshje të paligjshme në Indi ka vrarë pronarin e tij, duke shkaktuar një ndjekje për organizatorët e ngjarjes, transmeton Insajderi.

Gjeli kishte një thikë të bashkangjitur në këmbë kur i shkaktoi plagë të rënda në ijë burrit ndërsa u përpoq të shpëtonte, tha policia të dielën, raporton Al Jazeera.

Viktima, Thangulla Satish, 45 vjeç, vdiq nga humbja e gjakut para se të mund të mbërrinte në një spital në rrethin Karimnagar të shtetit Telangana javën e kaluar, tha oficeri i policisë B Jeevan.

“Satish u godit nga thika e gjelit në ijën e tij dhe filloi të gjakoste rëndë”, tha oficeri. Gjeli u mbajt për pak kohë në stacionin lokal të policisë para se të dërgohej në një fermë të pulave.

“Ne mund të kemi nevojë ta prodhojmë atë para gjykatës”, tha Jeevan. Imazhet e gjelit të lidhur me një litar dhe kokrra misri në stacionin e policisë u shikuan gjerësisht në mediat sociale.

Satish ishte një nga 16 njerëzit që organizuan luftën e gjelit në fshatin Lothunur, tha Jeevan. “Ne po kërkojmë për 15 personat e tjerë të përfshirë në organizimin e luftës ilegale”, tha Jeevan.

Gjelat e edukuar posaçërisht kanë thika ose tehe të lidhura në këmbë me 7.5 centimetra (tre inç) dhe bastvënësit bëjnë bast se kush do të fitojë luftën e tmerrshme. Betejat vazhdojnë derisa një garues të jetë i vdekur ose të ikë, duke e shpallur gjelin tjetër fitues.

Mijëra gjela vdesin çdo vit në gara, të cilat, megjithë përpjekjet e grupeve për të drejtat e kafshëve, tërheqin turma të mëdha. Vitin e kaluar, një burrë u vra kur një teh e lidhur me këmbën e zogut e goditi atë në qafë gjatë një përleshje gjelash në Andhra Pradesh. Në vitin 2010, një gjel vrau pronarin e tij duke i prerë damarin e qafës në shtetin e Bengalit Perëndimor. /Insajderi.com