Gjermani, shënohet rekord i personave të infektuar me Covid-19

Gjermani, shënohet rekord i personave të infektuar me Covid-19

Në 24 orët e fundit në Gjermani është shënuar një rekord i ri duke regjistruar 7.334 raste të tjera me koronavirus, transmeton Insajderi.

Në një deklaratë nga Instituti Robert Koch (RKI), i cili zhvillon punime në fushën e sëmundjeve infektive në Gjermani, thuhet se në 24 orët e fundit në vend janë shënuar 7.334 raste me Covid-19.

Kjo shifër është regjistruar si “një shifër rekord” në Gjermani që nga shfaqja e virusit e deri më tani, raporton Anadolu Agency (AA).

Më tej thuhet se për shkak të COVID-19 në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 24 persona dhe se numri gjithsej i rasteve me COVID-19 ka arritur në 348.557, ndërsa numri i vdekjeve nga virusi në 9.734.

Ndër të tjera për shkak të Covid-19 thuhet se 655 persona ndodhen në kujdes intensiv dhe se 329 prej këtyre janë të intubuar.

Më tej në deklaratë njoftohet se numri i të shëruarve deri tani ka arritur në 287.600. /Insajderi.com