Gjermania do të hyjë bllokim kombëtar gjatë Krishtlindjes

Gjermania do të hyjë bllokim kombëtar gjatë Krishtlindjes

Gjermania do të shkojë në një bllokim strikt kombëtar, duke filluar javën e ardhshme dhe duke vazhduar gjatë periudhës së Krishtlindjes, tha të dielën kancelarja gjermane Angela Merkel, pasi ra dakord për masa më të rrepta me qeveritë e shtetit për të ndaluar një valë të rasteve të Coronavirusit, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Që nga e mërkura e ardhshme, të gjitha dyqanet, shërbimet dhe shkollat jo-thelbësore do të mbyllen deri më 10 janar dhe mbledhjet në ditën e Krishtlindjeve do të ulen nga 10 vetë në vetëm pesë nga dy familje të ndryshme.

Këtë javë, Merkel bëri një lutje për gjermanët për të kufizuar kontaktet e tyre shoqërore përpara pushimeve: megjithë sistemin e respektuar shëndetësor të vendit dhe suksesin e hershëm në kontrollimin e virusit, një bllokim i pjesshëm i fundit nuk ka arritur të ndalojë valën e valës së dytë.

Gjermania raportoi vdekje rekord premte, me 598 viktima të regjistruara në një hapësirë kohore prej 24 orësh. /Insajderi.com