Gjermania do të zgjasë izolimin deri në fund të muajit mars

Gjermania do të zgjasë izolimin deri në fund të muajit mars

Gjermania do të zgjasë izolimin deri në fund të muajit mars, më saktë deri më datë 28, për shkak të pandemisë dhe rasteve pozitive me virus, ka raportuar ‘Focus Online’, transmeton Insajderi.

Nga data 8 mars thuhet se do të ketë disa lehtësime tek kufizimet duke theksuar se ka një marrëveshje për bisedime midis kancelares gjermane, Angela Markel, dhe drejtuesve të 16 shteteve federale.

Markel do të diskutojë nesër me liderët e lëndëve për opsionet e bllokimit, pasi numri i rasteve është rritur në 2.4 milionë, thuhet në mediat e huaja.

Ndërsa, disa udhëheqës së lëndëve po bëjnë thirrje për një rihapje më të madhe të ekonomisë, njëri prej tyre deklaroi se njerëzit “ishin lodhur” nga pandemia, derisa një tjetër tha se “nuk mund të prisnin deri në Pashkë”.

Kurse në anën tjetër Institutet shëndetësore po paralajmërojnë për një valë të tretë të Coronavirusit. /Insajderi.com