Gjermania fillon masat bllokuese shkak i pandemisë COVID-19

Gjermania fillon masat bllokuese shkak i pandemisë COVID-19

Gjermania ka hyrë në një bllokim të vështirë, duke mbyllur shkolla dhe biznese jo thelbësore në një përpjekje për të ndaluar një rritje të mprehtë të infeksioneve Covid-19.

Masat do të jenë në fuqi deri më 10 janar. Krishtlindja do të shohë një lehtësim të lehtë, me një familje të lejuar të presë deri në katër anëtarë të ngushtë të familjes.

Vendi raportoi të mërkurën edhe 952 vdekje dhe 27,728 raste.

Vende të tjera evropiane kanë shtrënguar kufizimet përpara Krishtlindjeve, me Francën që po fut një shtetrrethim natën.

Sipas masave të reja të Gjermanisë, vetëm bizneset thelbësore të tilla si supermarkete dhe banka do të lejohen të qëndrojnë të hapura. Restorantet, baret dhe qendrat e kohës së lirë janë mbyllur që nga nëntori dhe disa zona të vendit kishin vendosur bllokimet e tyre.

Sallonet e flokëve janë ndër bizneset që duhet të mbyllen, ndërsa pirja e alkoolit në vende publike, të tilla si tezgat e njohura të verës së nxehtë, është e ndaluar. Kompanitë po nxiten të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia. /Insajderi.com