Gjermania hyn në bllokim gjatë Krishtlindjeve

Gjermania hyn në bllokim gjatë Krishtlindjeve

Gjermania do të hyjë në një bllokim gjatë periudhës së Krishtlindjes pasi numri i vdekjeve dhe infeksioneve nga Covid arrin nivele rekord.

Dyqanet jo thelbësore do të mbyllen në të gjithë vendin nga e mërkura, poashtu edhe shkollat.

Kancelarja Angela Merkel fajësoi blerjet e Krishtlindjeve për rritje “të konsiderueshme” të kontakteve shoqërore.

Shifrat e fundit treguan 20.200 infeksione të tjera dhe 321 vdekje të tjera.

Bllokimi i ri do të zgjasë nga 16 dhjetor deri më 10 janar. Duke njoftuar masat pas takimit me udhëheqësit e 16 shteteve të vendit, zonja Merkel tha se kishte “një nevojë urgjente për të marrë masa”.

Restorantet, baret dhe qendrat e kohës së lirë tashmë janë mbyllur që nga nëntori, dhe disa zona të vendit kishin vendosur bllokimet e tyre.

Nën bllokimin kombëtar, dyqanet thelbësore, të tilla si ato që shesin ushqime, do të qëndrojnë të hapura, ashtu si edhe bankat.

Pikat e shitjes së pemëve të Krishtlindjes gjithashtu mund të vazhdojnë tregtinë. Sallonet e flokëve janë ndër bizneset që duhet të mbyllen./Insajderi.com

BBC News