Gjermania pezullon uljen e linjave ajrore ruse

Gjermania pezullon uljen e linjave ajrore ruse

Gjermania ka pezulluar uljet e linjave ajrore ruse në territorin e saj mes një grindjeje me Moskën, raporton euronews.

Ministria e transportit në Berlin tha se lëvizja u bë sepse Rusia dyshohet se nuk autorizoi mbërritjet e fluturimeve të Lufthansa në aeroportet e saj.

Lëvizjet për-tat vijnë mes tensioneve midis Perëndimit dhe Moskës pasi Bjellorusia devijoi një avion pasagjerësh Ryanair – duke udhëtuar nga Greqia në Lituani – për të arrestuar gazetarin disident Roman Protasevich muajin e kaluar.

Kjo bëri që vendet evropiane të ndalojnë përdorimin e hapësirës ajrore Bjelloruse.

Moska, një aleate e Minskut, atëherë filloi të refuzonte të lejonte që fluturimet e lidhura me Rusinë të ndërroheshin për të shmangur Bjellorusinë, duke rezultuar në anulime. Ato përfshinin një fluturim të Austrian Airlines nga Vjena dhe një fluturim të Air France nga Parisi. /Insajderi.com