Gjermania thotë se lideri opozitar rus ishte helmuar, Kremlini mohon pretendimet

Gjermania thotë se lideri opozitar rus ishte helmuar, Kremlini mohon pretendimet

Lideri opozitar rus, Alexei Navalny, u helmua me një agjent nervor Novichok, thotë qeveria gjermane.

Gjermane tha se testet e toksikologjisë në një laborator ushtarak treguan “provë të qarta “të një agjenti nga grupi Novichok.

Navalny u dërgua me avion në Berlin për mjekim pasi u sëmur gjatë një fluturimi në rajonin e Rusisë Siberi muajin e kaluar. Që nga ajo kohë ai është në koma, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Përkrahësit e tij thotë se ai u helmua me urdhër të presidentit rus, Vladimir Putin. Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet opozitare.

Qeveria gjermane tha se dënon sulmin në termat më të fortë dhe bëri thirrje që Rusia urgjentisht të japë një shpjegim për këtë. /Insajderi.com