Gjykata e Libanit dënon këngëtarin Fadel Shaker me 22 vjet heqje lirie

Gjykata e Libanit dënon këngëtarin Fadel Shaker me 22 vjet heqje lirie

Tribunali Ushtarak i Libanit ka dënuar këngëtarin e njohur libanez, të kthyer në radikal, Fadel Shaker me 22 vjet burg për sigurimin e mbështetjes financiare dhe logjistike për një grup “terrorist” të udhëhequr nga lideri mysliman i ashpër Ahmed al-Assir, transmeton Insajderi.

Dënimi i Shaker, dhënë në mungesë të mërkurën, përfshin 15 vjet burg me punë të rëndë për “përfshirje në akte terroriste të kryera nga terroristë, me dijeninë e tij për këtë çështje duke siguruar shërbime logjistike për ta”, njoftoi Agjencia Kombëtare e Lajmeve e Libanit, raporton Al Jazeera.

Gjykata dha gjithashtu një dënim tjetër me shtatë vjet shtesë burgim për financimin e Shaker të grupit të armatosur ragtag të al-Assir. Shaker kishte paguar për armët dhe municionet për grupin. Dënimi është i lidhur me pjesëmarrjen e Shaker në përplasjet e 2013 kundër Ushtrisë libaneze në periferi Abra të qytetit port jugor Sidon, për të cilin ai tashmë është dënuar me 15 vjet burg me punë të rëndë.

Shaker ishte i njohur më së shumti për këngët në lidhje me dashurinë dhe humbjen që e bënë atë një yll në të gjithë Lindjen e Mesme – derisa ai hoqi dorë nga karriera e tij e mëparshme si mëkatar në 2012, rriti një mjekër të dobët dhe u bashkua me grupin e al-Assir.

Al-Assir u ngrit në pah ndërsa përgjigja ndaj një kryengritjeje në Sirinë fqinje u rrit gjithnjë e më e dhunshme, kryesisht për kritikat e tij të ashpra ndaj Hezbollahut të mbështetur nga Irani në Liban, i cili mbështeti qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Asad. /Insajderi.com