Gjykata ruse burgos Alexey Navalny-n për shkelje të lirimit me kusht

Gjykata ruse burgos Alexey Navalny-n për shkelje të lirimit me kusht

Një gjykatë ruse ka dënuar Alexey Navalny me burg për shkeljet e pretenduara të lirimit me kusht në një rast përvetësimi që daton nga viti 2014, për të cilin kundërshtari i Kremlinit argumenton se është i motivuar politikisht, transmeton Insajderi.

Vendimi i së martës në Gjykatën e Rrethit Simonovsky në Moskë ka të ngjarë të nxisë më shumë demonstrata në mbështetje të Navalny dhe të thellojë një përçarje midis Rusisë dhe fuqive perëndimore që kërkojnë lirimin e opozitarit 44 vjeçar, raporton Al Jazeera.

Asnjë informacion tjetër nuk ishte në dispozicion menjëherë. Vendimi vjen dy javë pasi Navalny u arrestua në 17 janar kur u kthye në Moskë nga Berlini, ku ai kaloi pesë muaj duke u rikuperuar nga një helmim i dyshuar i agjentit nervor që ai i fajëson Kremlinit.

Autoritetet ruse e hedhin poshtë akuzën. Duke folur nga një kafaz qelqi në sallën e gjyqit gjatë seancës së tij, Navalny ia atribuoi arrestimin e tij “frikës dhe urrejtjes” së presidentit rus Vladimir Putin, duke thënë se lideri rus do të hyjë në histori si një “helmues”. “Unë e kam ofenduar thellë atë thjesht duke mbijetuar atentatin që ai urdhëroi”, tha Navalny.

“Qëllimi i kësaj dëgjese është të trembë një numër të madh njerëzish”, tha Navalny. “Ju nuk mund të burgosni miliona. Ju nuk mund ta burgosni të gjithë vendin”.

Policia ruse arrestoi 311 persona në Moskë përpara seancës dëgjimore, tha grupi i monitorimit të protestës OVD-Info.

Policia e trazirave u vendos në një numër të madh jashtë gjykatës pasi aleatët e Navalny u bënë thirrje mbështetësve të politikanit të opozitës që të mblidheshin jashtë në mbështetje.

Ndalimi i Navalny ka shkaktuar protesta në të gjithë vendin kundër Putinit. Dhjetëra mijëra njerëz sfiduan një prani të rëndë policie për të mbushur rrugët në qytete dhe qytete anembanë Rusisë të dielën për javën e dytë që vrapojnë për të kërkuar lirimin e kritikut të Kremlinit.

Fuqitë perëndimore ndërkohë i kanë bërë thirrje Rusisë që të lirojë Navalny, me disa kërcënime me sanksione të reja. Kremlini ka hedhur poshtë shqetësimet nga bashkësia ndërkombëtare, duke thënë se çështja është një çështje e brendshme. /Insajderi.com