Gjykatësi amerikan shtyn ekzekutimin e të dënuarës me vdekje

Gjykatësi amerikan shtyn ekzekutimin e të dënuarës me vdekje
Burimi i fotografisë: Reuters

Një gjykatës ka dhënë një tjetër pushim në atë që ishte parashikuar të ishte ekzekutimi i parë i qeverisë amerikane të një të burgosureje femër në gati shtatë dekada.

Sipas The Guardian, Patrick Hanlon udhëroi shtyrjen të hënën, për të determinuar edhe njëherë kompetencën mendore të së dënuarës, Lisa Montgomery.

Montgomery u përball me ekzekutimin të martën në kompleksin federal korrektues në Terre Haute, Indiana, tetë ditë para se presidenti i zgjedhur, Joe Biden, një kundërshtar i dënimit federal të vdekjes, të merrte detyrën.

Ajo u dënua për vrasjen e 23-vjeçares Bobbie Jo Stinnett në qytetin veri-perëndimor të Misurit të Skidmore në dhjetor të vitit 2004.

Autoritetet thanë se ajo përdori një litar për të mbytur Stinnett, e cila ishte tetë muaj shtatzënë, dhe më pas preu vajzën nga barku me një thikë kuzhine.

Montgomery e mori fëmijën me vete dhe u përpoq ta kalonte vajzën si të vetën, thanë prokurorët.

Avokatët e Montgomery kanë argumentuar se abuzimi seksual gjatë fëmijërisë së saj çoi në sëmundje mendore. /Insajderi.com