Gjyqi i ish-presidentit Sarkozy bëhet një pikë referimi për Francën

Gjyqi i ish-presidentit Sarkozy bëhet një pikë referimi për Francën

I mbeti nofka “presidenti bling-bling” nga ata që konsideronin stilin e jetës së Nicolas Sarkozy si shumë luksoz, e tani ai po përballet realitetin e zymtë të një salle gjyqësore, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Ai u paraqit në gjyq i akuzuar për korrupsion dhe shitje të ndikimit, për gjoja përpjekje për të korruptuar një gjykatës në këmbim të informacionit në lidhje me një hetim në financat e partisë së tij.

Sarkozy i cili udhëhoqi vendin nga viti 2007 deri në vitin 2012, është ish-presidenti i parë në Francën moderne që shfaqet në bankën e të akuzuarve.

Sidoqoftë, paraqitja e tij e parë në gjykatë ishte e shkurtër. Seanca u pezullua pas 30 minutash – deri të enjten – sepse një figure kryesore në çështje, ish-gjyqtari i lartë Gilbert Azibert, i duhet të bënte një ekzaminim mjekësor.

Ekziston një pikëpyetje mbi procedurat gjyqësore për shkak të përçarjes së përgjithshme të Coronavirusit.

Gjyqi është vendosur të zgjasë deri më 10 dhjetor. Nëse shpallet fajtor, Sarkozy mund të përballet me 10 vjet burg dhe 1 milion euro gjobë. /Insajderi.com