Gojën plot për çkapje të shtetit, Kurti kap Ndërmarrjet Publike me militantë partiakë

Jehona Zhuniqi

Gojën plot për çkapje të shtetit, Kurti kap Ndërmarrjet Publike me militantë partiakë

Kryeministri tashmë në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, sa ishte në opozitë e kishte gojën plot, se në momentin që do ta merrte pushtetin do të zvogëlonte dhe zhdukte korrupsionin, nepotizmin dhe politizimin e bordeve.

Këtë premtim Kurti e kishte bërë edhe gjatë 2017-ës, në fushatën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, në kohën kur tri subjektet politike PDK-AAK-NISMA ishin bërë bashkë për të sfiduar subjektet tjera politike.

“Me këtë Qeveri u rrit numri i partive që e kanë kapur shtetin, por në zgjedhjet e ardhshme ne do t’i çkapim prej shtetit”, kishte deklaruar Kurti, në një prej tubimeve zgjedhore.

Këtë deklaratë ai nuk e harroi edhe gjatë zgjedhjeve të vitit 2019.

Para zgjedhjeve të 6 tetorit, saktësisht më 17 shtator, Kurti kishte nënshkruar edhe një dokument të “Zotimeve për Qeverisje të Mirë”, një deklaratë kjo e organizatës “Demokracia Plus”.

Në pikën 6 të këtij dokumenti, Kurti ishte zotuar pikërisht që do të ketë depolitizim në përzgjedhjen e anëtarëve të bordeve të agjencioneve dhe ndërmarrjeve publike, shkruan Insajderi.

Kurti emëron në borde njerëz të partisë së tij

Por, siç duket kryeministri në detyrë Kurti, ka harruar premtimin e tij, për të cilin zotohej në vazhdimësi.

Vetëm gjatë ditës së djeshme, saktësisht në mbledhjen e Qeverisë vet Kurti është përkujdesur që të rehatojë militantët e partisë së tij.

Njëjtë sikurse partitë e tjera që kanë qenë në pushtet edhe Lëvizja Vetëvendosje, ka nisur ta kapë shtetin me emërime partiake.

Ish-udhëheqësi i Qendrës së Vetëvendosjes në Podujevë, Abdullah Lala, është emëruar drejtor i Bordit të Përkohshëm të ndërmarrjes publike qendrore “Hekurudhat e Kosovës – Infrak os” Sh.A.

Shpërblehet aktivisti i vjetër i VV-së në Podujevë: Emërohet drejtor në Ndërmarrjen Publike

Ndërsa, anëtari i Vetëvendosjes, Artan Dermaku është zgjedhur dje anëtar i Bordit të ndërmarrjes publike “Hekurudhat e Kosovës” – Infrakos.

Kujtojmë se Artan Dermaku në partinë e Kurtit ishte anëtarësuar në muajin gusht të vitit 2018.

Kryeministri Kurti emëron mikun e tij të studimeve në bordin e Infrakosit

Po, Kurti nuk është ndalur me kaq. Ai ka emëruar edhe një tjetër njeri të Vetëvendosjes në bordin e një tjetër ndërmarrjeje.

Bëhet fjalë për Mentor Hysenin. Ai është emëruar në pozitën Kryesues i Bordit Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”.

I njëjti në zgjedhjet e fundit për deputet të Kuvendit të Kosovës ka qenë kandidat nga radhët e LVV-së, por nuk kishte arritur të siguronte një ulëse.

Kush është Mentor Hyseni – i emëruari i Kurtit në krye të Bordit të Ujësjellësit?

Emërimet partiake të Kurtit, reagon shoqëria civile

Por, ndaj këtyre emërimeve politike kanë reaguar edhe shoqëria civile dhe ish-bashkëpartiakë të Kurtit.

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI), Ismet Kryeziu, përmes një shkrimi në Facebook, ka ironizuar me Vetëvendosjen duke thënë: Këta kandidatet për deputet të VV-së, që s’janë zgjedhur në Kuvend, a kanë pas konkurruar për deputet a për kryetar të bordeve.

Edhe Agron Demi nga Instituti GAP ka reaguar pasi që qeveria në detyrë ka emëruar sot drejtor në bordin e ndërmarrjes Infrakos, anëtarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Demaku.

Demi nëpërmjet një statusi në ‘Facebook ka thënë se mbushja e bordeve me anëtarë të partive në pushtet është një ndër veprimet më të pështira të partive.

“Një ndër veprimet më të pështira të partive është mbushja e bordeve me anëtarë të partive në pushtet. Bordet duhet të shërbejnë për avancimin e ndërmarrjes, e jo për shlyerjen e borxheve të partive. Andaj, zëvendësimi i bordeve partiake me anëtarë të partisë tash në pushtet, është vetëm vazhdim i degradimit të ndërmarrjeve me metoda të njejta, përmes emrave të rinj”, ka shkruar Demi.

Ministrja e Ekonomisë, Rozeta Hajdari, e ka pranuar se disa nga të emëruarit në bordet e përkohshme të tri ndërmarrjeve publike në vend, janë anëtarë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Megjithatë, në tentim për të arsyetuar emërimin e anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje në bordet e Postës së Kosovës, ndërmarrjes publike “Infrakos” dhe KRU “Prishtina”, ministrja Hajdari ka deklaruar se “ata janë profesionistë e jo militantë partie”.

“Mentor Hyseni e Artan Dërmaku njëmend janë anëtarësuar së voni në LVV por ata janë profesionistë të sprovuar të Kosovës e jo militantë partie politike”, ka thënë Hajdari. “Janë njerëz që ju beson Qeveria dhe që nuk vjedhin. Bordi i përkohshëm bën punë ekipore dhe ka vendimmarrje kolektive me shumicë votash”.

Ministrja ka paralajmëruar ndërrimin e të emëruarve të përkohshëm, më së largu në stinën e vjeshtës.

“Këto janë borde të përkohshme dhe emergjente të pranverës, të cilat nuk do t’i zë vjeshta aty. I kemi për ta ndalur gjakderdhjen financiare dhe rënien e lirë të ndërmarrjeve jetike për qytetarët”, ka thënë Hajdari.

Qeveria në detyrë e Kosovës, të enjten ka shkarkuar bordet e tri ndërmarrjeve publike: Postës së Kosovës, “Infrakos”-it dhe Ujësjellësit “Prishtina”./Insajderi.com