Gratë e Mianmarit: Vendi ynë është në revolucion

Gratë e Mianmarit: Vendi ynë është në revolucion

Çdo ditë në lindje të diellit, Daisy * dhe motrat e saj u nisën të kalonin disa orë në pastrimin nga mbeturinat e protestave të një dite më parë në rrugët e Yangon, qytetit më të madh të Mianmarit, trasnmeton Insajderi.

Protestat kanë shpërthyer në të gjithë vendin që kur ushtria mori kontrollin e qeverisë pasi arrestoi udhëheqësen demokratike, Aung San Suu Kyi, më 1 shkurt dhe shpalli një gjendje të jashtëzakonshme njëvjeçare, raporton Al Jazeera.

Sipas Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP), një organizatë jo-fitimprurëse e të drejtave e formuar nga ish të burgosur politikë nga Mianmar dhe me qendër në Tajlandë, 715 protestues civilë janë vrarë dhe më shumë se 3,000 njerëz janë akuzuar, arrestuar ose dënuar me burg për marrjen pjesë në protesta.

27 marsi shënoi ditën më vdekjeprurëse të protestave anti-grusht shteti deri më tani, me më shumë se 100 vdekje në një ditë të vetme.

Daisy, një mësuese 29 vjeçare e shkollës fillore, ka qenë pa punë që nga java e parë e shkurtit, sepse shkollat ​​janë mbyllur si rezultat i protestave, por është fituesja dhe kujdestarja e vetme për dy motrat e saj më të vogla, të moshës 15 dhe 13. Pavarësisht kësaj, ajo harxhon një pjesë të parave që i ka lënë për të ndihmuar në ushqimin e protestuesve të uritur.

Ushtria përdor dalans – njerëzit lokalë të cilët janë të detyruar të spiunojnë fqinjët e tyre dhe, në veçanti, të synojnë gratë që jetojnë vetëm shtëpitë e të cilave janë shënjestra të lehta për plaçkitje dhe ngacmime. Si rezultat, Daisy dhe motrat e saj janë detyruar të lëvizin në shtëpi tre herë dhe tani janë duke u fshehur me të afërmit.

“Ushtria po sulmon e gratë e prekshme, duke thyer dhe bastisur atje ku jetojmë për të kapur gjërat tona dhe të na mbyllin pa asnjë arsye”, thotë Daisy.

Por, pavarësisht se ka pak siguri financiare, Daisy vazhdon të ndihmojë në protestat. “Si gra, ne jemi më të rrezikuarit nën ushtri, por sado të mëdha apo të vogla, vendi ynë është në revolucion”. /Insajderi.com