Gratë polake hyjnë në kisha për të protestuar kufizimet e abortit

Gratë polake hyjnë në kisha për të protestuar kufizimet e abortit

Aktivistët e të drejtave të grave të zemëruar me një shtrëngim të ligjit tashmë të kufizuar të abortit në Poloni organizuan protesta jashtë dhe brenda kishave të dielën, duke përçarë Meshat dhe duke u gjendur përballë akuzave për sjellje “barbare”, shkruan APN Neës, transmeton Insajderi.

Në Kishën e Kryqit të Shenjtë në Varshavë, një grup nacionalistësh të ekstremit të djathtë bllokuan shkallët që çonin në hyrje. Kur një grua arriti ta shtynte rrugën e saj, nacionalistët e kapën dhe e hodhën në trotuar.

Një video e postuar nga qyteti verior polak i Szczecinek tregoi gra të reja që rrethonin një prift dhe i bërtisnin atij “kthehu në kishë” dhe “qërohu”.

Veprimet të dielën pasojnë një vendim të së enjtes nga gjykata kushtetuese e Polonisë që deklaroi se abortimi i fetuseve me defekte të lindura është antikushtetues. Polonia tashmë kishte një nga ligjet më kufizuese të abortit në Evropë dhe vendimi do të rezultojë në një ndalim gati të plotë të abortit. /Insajderi.com