Griezmann ndërpret kontratën milionëshe me Huawei pasi kompania kineze bënë persekutimin e Ujgurëve

Griezmann ndërpret kontratën milionëshe me Huawei pasi kompania kineze bënë persekutimin e Ujgurëve

Futbollisti i Barcelonës dhe anëtari i ekipit kombëtar francez, Antoine Griezmann, ka njoftuar se po ndërpret lidhjet me gjigantin e teknologjisë kineze Huawei për persekutimin e vazhdueshëm që ia bënë kompania kineze Ujgurëve në provincën Xinjiang, transmeton Insajderi.

Griezmann përmendi raportet e përfshirjes së Huawei në mbikëqyrjen e myslimaneve Ujgurë si arsye për t’i dhënë fund kontratës së tij si ambasador i markës me ta gjatë të enjtes, raporton Al Jazeera.

“Pas dyshimeve të forta se Huawei ka kontribuar në zhvillimin e një” alarmi Ujgur “përmes përdorimit të softuerit për njohjen e fytyrës, unë menjëherë po i jap fund partneritetit tim me kompaninë”, tha Griezmann në një postim në Instagram.

“Po e shfrytëzoj këtë mundësi për të ftuar Huawei që jo vetëm të jetë i lumtur me mohimin e këtyre akuzave, por për të zbatuar veprime sa më shpejt të jetë e mundur për të dënuar këtë persekutim masiv dhe duke përdorur ndikimin e tij për të kontribuar në respektimin e të drejtave të burrave dhe grave në të gjithë shoqërinë”, shtoi sulmuesi francez.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se më shumë se një milion myslimanë turq – shumica e tyre ujgurë etnikë – janë arrestuar në kampe në provincën perëndimore të Xinjiang.

Deklarata e Griezmann vjen pasi firma kërkimore e mbikëqyrjes me bazë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, IPVM, tha në një raport të martën se Huawei ishte përfshirë në testimin e softuerit të njohjes së fytyrës në Kinë që mund të dërgojë alarme në polici kur të njohë fytyrat e njerëzve Ujgurë.

Griezmann, një sulmues 29 vjeçar i cili ishte një nga anëtarët kryesorë të ekipit të Francës që fitoi Kupën e Botës 2018 në Rusi, ka qenë një ambasador i markës Huawei që nga viti 2017.

Simon Chadwick, profesor në Industrinë Euroaziatike të Sporteve, i tha Al Jazeera se – përsa i përket atletëve që përfundojnë marrëveshjet e sponsorizimit me kompanitë kineze – “kjo është shumë e paparë”.

“Ajo që ka bërë Griezmann është se ai jo vetëm që ka folur por edhe ka vepruar gjithashtu,” shtoi ai.

Chadwick vuri në dukje se lëvizja ishte “shumë domethënëse” pasi Kina ka qenë një burim i një biznesi fitimprurës, “jo vetëm për individët sportistë, por për klubet evropiane në përgjithësi”. /Insajderi.com