Guvernatori në Somali i shpëton një sulmi

Guvernatori në Somali i shpëton një sulmi

Një guvernator rajonal në Somali i ka shpëtuar një sulmi vetëvrasës që vrau të paktën tre persona, përfshirë dy nga truprojat e tij, sipas zyrtarëve.

Pesë persona të tjerë u plagosën të Shtunën kur një bombardues vetëvrasës shpërtheu veten jashtë një hoteli në Baidoa, kryeqyteti i rajonit të Gjirit të Somalisë dhe kryeqyteti administrativ i Shtetit Jugperëndimor.

“Ali Wardhere Dooyow, guvernatori i rajonit të Gjirit, ishte shënjestra. Guvernatori nuk u lëndua, por dy roje të tij dhe një person më shumë kanë vdekur, ”tha Mohamud Adan Ibrahim, një oficer policie në Baidoa, për Anadolu Agency.

Pesë personat e plagosur ishin kryesisht civilë dhe ata janë dërguar në spital, tha zyrtari, raporton Aljazeria.

“Ishte një incident i tmerrshëm i cili na tronditi, unë isha ulur në një dyqan jo shumë larg … dhe nxitova për të parë se çfarë ndodhi,” i tha agjencisë së lajmeve AFP Ataf Moalim, një dëshmitar.

“Unë pashë trupa njerëzish të copëtuar mes shpërthimit,” shtoi Ataf. /Insajderi.com