Guximi i Albin Kurtit, koha kur fliste kundër Millosheviqit në burgun në Serbi

Guximi i Albin Kurtit, koha kur fliste kundër Millosheviqit në burgun në Serbi

Albin Kurti, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili në zgjedhjet e 6 tetorit ka dal i pari dhe pritet që shumë shpejt të bëhet kryeministër, Gazeta Insajderi ju sjell një video të rrallë ku Kurti ka folur për herë të parë pas lirimit të burgut.

Në këtë video ai me guxim flet kundër, “kasapit të Ballkanit”, Sllobodan Millosheqviqit.

“Për shkak të bindjeve, qëndrimit dhe aktivitetit tim politik. S’dua të flas për këtë, ne jemi të gjithë të burgosur politik të një regjimi fashisoid, siç është regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Për këtë nuk kam informata të duhura. Por e di që sot Serbia nuk e kontrollin Kosovën, kjo mjafton”, kishte thënë Kurti në janar të vitit 2000.

Guximi i Albin Kurtit, koha kur fliste kundër Millosheviqit në burgun në Serbi

Deklarata e guximshme e Albin Kurtit nga burgu në SerbiEmisionin e plotë mund ta ndiqni këtu: https://bit.ly/35BCMXR

Gepostet von InDoks am Montag, 14. Oktober 2019

Emisionin e plotë mund ta shikoni KETU: