Guximtari amerikan vdes gjatë përpjekjes për rekord botëror

Guximtari amerikan vdes gjatë përpjekjes për rekord botëror

Një guximtar 28-vjeçar ka vdekur në shtetin amerikan të Uashingtonit pasi u përplas për tokë derisa po përpiqej të thyej rekordin botëror për kërcimin më të gjatë të devijimit të motorit, transmeton Insajderi.

Zyrtarët amerikanë thanë se, Alex Harvill vdiq të enjten në mëngjes pas një aksidenti gjatë një praktike.

Ai po planifikonte të provonte kërcimin 351ft (107m) para spektatorëve në Airshow Lake Lake.

“Një video e incidentit tregon motorin e tij që ulet me turp nga synimi i synuar dhe duke u përplasur në një grumbull toke”, raporton ‘BBC’.

Gazeta lokale, Columbia Basin Herald, tha se  Harvill duket se ishte hedhur mbi timon dhe kishte humbur helmetën e tij gjatë rrëzimit.

Organizatorët e Moisiut Liqeni Airshow fillimisht thanë se Harvill ishte dërguar në spital me plagë, por një zëdhënës nga policia lokale më vonë konfirmoi se ai kishte vdekur.

“Simpatitë tona më të thella shkojnë për familjen, miqtë dhe të dashurit e Aleksit,” tha Zyra e Sherifit të Qarkut Grant.

Harvill ishte një garues profesionist i motocross i cili gjithashtu mbante dy rekorde të mëparshme të kërcimit me motor./Insajderi.com