Hakeri i njohur sulmon vajzën e miliarderit – gjen informata të rëndësishme rreth jetës së saj

Hakeri i njohur sulmon vajzën e miliarderit – gjen informata të rëndësishme rreth jetës së saj

Hakeri portugez Rui Pinto ka marrë përgjegjësinë për të zbuluar dokumente konfidenciale që nënkuptojnë se vajza e miliarderit të shquar afrikan Isabel Dos Santos ka qenë e përfshirë në punë të dyshimta ndërkombëtare.

Avokati i Pinto, i cili është në pritje të gjykimit në burgun e Lisbonës, tha se Pinto dha informacione rreth Isabel Dos Santos që organizon Platformën e Alarmeve me qendër në Paris në Afrikë 2018, raporton AP.

Dos Santos është vajza e ish-presidentit të Angolës, Jose Eduardo dos Santos dhe konsiderohet gruaja më e pasur në Afrikë pasi mori punë të rëndësishme në Angolë dhe ndërtoi një karrierë ndërkombëtare.

Një dokument i porositur nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativë tregon se Dos Santos, burri i saj dhe miqtë e afërt janë të përfshirë në biznes të dyshimtë, si dhe bankierë dhe biznesmenë në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Autoritetet e Angolës dyshojnë se Dos Santos për pastrim parash, përvetësim, mashtrim, falsifikim dhe duke kërkuar që ajo të paguajë të paktën 1.1 miliard dollarë.

Më shumë se 715.000 dokumente të hakuara nga një haker portugez përmbajnë kontrata të paskrupullta për ndërtimin e një pasurie prej 2 miliardë dollarësh.

Pinto tashmë është burgosur për një vit pasi Hungaria e dorëzoi atë në Portugali, dhe është akuzuar për lëshimin e dokumenteve ndërkombëtare kompromentuese në lidhje me klubet dhe zyrtarët e futbollit.