Harry dhe Meghan flasin për ‘krizën e urrejtjes’ në mediat sociale

Harry dhe Meghan flasin për ‘krizën e urrejtjes’ në mediat sociale

Princi britanik Harry dhe gruaja e tij, Meghan, folën të martën në lidhje me fushatën e tyre kundër “negativitetit të mediave sociale”, me Harry duke paralajmëruar një “krizë globale të urrejtjes” që po ndikonte në shëndetin mendor të njerëzve.

Çifti, i njohur zyrtarisht si Duka dhe Dukesha e Sussex, udhëhoqi një diskutim gati dy orësh në internet të organizuar nga Time100 Talks me disa nga ekspertët me të cilët ata thanë se ishin takuar këtë vit në përpjekjen e tyre për të promovuar më shumë dhembshuri në forume në internet.

“Kjo është një krizë globale. Një krizë globale e urrejtjes, një krizë globale e keqinformimit dhe një krizë globale shëndetësore, ”tha Harry në fjalët hapëse, transmeton Insajderi.

Harry dhe Meghan u transferuan në Kaliforninë Jugore këtë vit pasi u larguan nga rolet e tyre mbretërore për të krijuar një jetë më të pavarur dhe për t’i shpëtuar mediave armiqësore britanike.

Meghan tha se ishte e domosdoshme për të bërë ndërveprimet në internet më të shëndetshme për të gjithë.

“Ky nuk është vetëm një problem i shëndetit mendor ose mirëqenies emocionale. Ky është një problem njerëzor. Dhe ajo që po ndodh me të gjithë ne në internet po na ndikon thellësisht jashtë linje ”, tha ajo.

Meghan tha javën e kaluar se ajo mbylli të gjitha llogaritë e saj personale në media sociale disa vite më parë dhe nuk lexoi thashethemet në lidhje me të./Insajderi.com.