Holanda në prag të ‘luftës civile’

Holanda në prag të ‘luftës civile’
Burimi i fotografisë: EPA

Protestuesit kundër bllokimit në Holandë ndezën zjarre, plaçkitën dyqanet dhe luftuan me policët për të tretën natë radhazi gjatë një shtetrrethimi – me një paralajmërim të madh që kombi ishte “drejt një lufte civile”, shkruan New York Post, transmeton Insajderi.

Të paktën 184 persona u arrestuan gjatë trazirave të vazhdueshme të së hënës pasi të paktën 10 policë u plagosën ndërsa policia në disa qytete u kundërpërgjigj me top uji dhe gaz lotsjellës, thanë zyrtarët.

Deri më tani, protestuesit kanë goditur të paktën 20 qytete në të gjithë Holandën që nga e shtuna, kur kombi u detyrua të hynte në shtetrrethimin e tij të parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Dhuna e së hënës la dhjetëra dyqane të plaçkitura dhe makinat e djegura në qytete duke përfshirë Roterdamin, Hagën dhe kryeqytetin, Amsterdamin, si dhe një qytet afër tij, Haarlem, sipas Agence France-Presse (AFP).

Rreth 1,850 gjoba u dhanë për thyerjen e shtetrrethimit së bashku me afër 200 arrestime, thanë zyrtarët për transmetuesin kombëtar NOS.

Rrethrrethimi – i cili ndalon shumicën e punëtorëve të largohen nga ora 21:00 deri në 4:30 të mëngjesit – erdhi pasi Holanda ishte nën masat e saj më të vështira që nga fillimi i pandemisë.

Baret dhe restorantet ishin mbyllur që nga tetori, dhe shkollat ​​dhe dyqanet jo thelbësore u mbyllën që nga dhjetori.

Që nga mëngjesi i së martës, Holanda ka 966,194 raste të konfirmuara të Coronavirusit me 13,686 vdekje – shumë më pak se shumë nga fqinjët e saj evropianë, tregojnë të dhënat e Universitetit Johns Hopkins. /Insajderi.com