IFFHS-ja zbulon top 10 klubet e dekadës së fundit, ja cilat janë ato

IFFHS-ja zbulon top 10 klubet e dekadës së fundit, ja cilat janë ato

Federatës Ndërkombëtare të Historisë së Futbollit dhe Statistikave, ka zbuluar së fundmi 10 klubet më të mira të dekadës së fundit. Në vend të parë qëndron Barcelona, teksa Real Madrid dhe Bayern Munchen, plotësojnë top-treshen, njofton Insajderi.

Kjo është hera e dytë që Barcelona vlerësohet si klubi më i mirë i dekadës, pasi është renditur në vend të patë edhe për periudhën 2001-2010. Në thelb, kjo renditje ndërkombëtare i kurorëzon katalanasit si më të mirin e 20 viteve të fundit. Për sa i përket top 10-shes, ajo përbëhet nga tre klube spanjolle, katër angleze, një franceze dhe një italiane.

10 klubet më të mira të dekadës (2011-2020)

1) Barcelona

2) Real Madrid

3) Bayern Munchen

4) PSG

5) Atletico Madrid

6) Juventus

7) Chelsea

7) Manchester City

9) Manchester United

10) Arsenal

/Insajderi.com