Incident mes gazetarëve amerikanë dhe atyre rusë në takimin Biden-Putin

Incident mes gazetarëve amerikanë dhe atyre rusë në takimin Biden-Putin

Samiti i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, filloi me disa minuta zhurmë të ashpër midis gazetarëve dhe forcave të sigurisë të SHBA-së dhe Rusisë.

Organizatorët në samitin e së mërkurës në Gjenevë hapën dhomën e takimit për gazetarët para se të fillojnë bisedimet, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Megjithatë, forcat dhe zyrtarët e sigurisë ruse dhe amerikane fillimisht bllokuan gazetarët, ndërsa ata u përpoqën të hynin në dhomë.

Skena më pas u shndërrua në disa minuta kaos brenda dhomës së takimeve.

Gazetarët amerikanë thanë se sigurimi dhe gazetarët rusë i kapën ata për krahëve e rrobave në përpjekje për t’i mbajtur prapa. Gazetarët amerikanë u munduan që ta hapnin rrugën për vete, ndërsa një reporter amerikan u rrëzua përtokë.

Para se të qetësohej skena, disa nga turma bërtitën se ishin duke u shtypur në përleshje.

Biden dhe Putin disa herë qeshën me trazirën./Insajderi.com