Indi: Zjarri vret pacientë në spital ndërkohë që rastet me Coronavirus shënojnë rekorde

Indi: Zjarri vret pacientë në spital ndërkohë që rastet me Coronavirus shënojnë rekorde
Burimi i fotografisë: Adnan Abidi/Reuters

India shënon 332,730 raste të reja me Coronavirus dhe 2,263 vdekje në 24 orët e fundit ndërsa zjarri në një spital që trajton pacientët me COVID vret 13 persona në shtetin Maharashtra, shkruan Al Jazeera, transmeton Insajderi.

Vendi po raporton një numër rekord të rasteve të Coronavirusit dhe vdekjeve mes një mungesë alarmante të oksigjenit mjekësor dhe shtretërve në spitalet e saj ndërsa një valë e dytë brutale e COVID-19 mbingarkon sistemin e saj të kujdesit shëndetësor të pa financuar, të brishtë.

Spitalet në të gjithë Indinë veriore dhe perëndimore, përfshirë kryeqytetin Nju Dehli, thonë se ata janë plotësisht të okupuar dhe po mbarojnë furnizimet me oksigjen. /Insajderi.com