India arreston 75 persona në Kashmir pas zgjedhjeve lokale

India arreston 75 persona në Kashmir pas zgjedhjeve lokale

Qeveria indiane ka arrestuar të paktën 75 udhëheqës dhe aktivistë politikë nga Kashmiri për të parandaluar trazira politike pasi një aleancë e partive politike rajonale të Kashmirit fitoi zgjedhjet lokale, thanë të shtunën udhëheqësit dhe një zyrtar i policisë, transmeton Insajderi.

Zgjedhjet e Këshillit të Zhvillimit të Qarkut, të përfunduara në fillim të kësaj jave, ishin sondazhet e para lokale që kur qeveria e kryeministrit Narendra Modi revokoi statusin e veçantë të rajonit me shumicë myslimane vitin e kaluar, raporton Al Jazeera.

New Delhi pastaj goditi opozitën dhe mblodhi qindra njerëz për të paraprirë protestat dhe dhunën. Ndalimet e fundit, të cilat përfshijnë udhëheqës separatistë dhe anëtarë të grupit të ndaluar Jamat-e-Islami, ishin për paraburgim, tha një zyrtar i lartë i policisë, i cili kërkoi të mos identifikohej.

Por Imran Nabi Dar, zëdhënës i Konferencës Kombëtare, një parti rajonale dhe një anëtar kryesor i aleancës, tha se arrestimet minojnë verdiktin e njerëzve. Omar Abdullah, një ish-kryeministër dhe kreu i Konferencës Kombëtare, tha se fitorja e aleancës tregon se Kashmirët nuk e kanë pranuar vendimin e Modit për t’i dhënë fund statusit special të Kashmirit. /Insajderi.com